ÇONKAR, ANDREY KARLOV’U ANMA TÖRENİNDE KONUŞTU


RUSYA’nın Ankara Büyükelçiliği görevini yürütürken, uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Andrey Karlov, ölümünün birinci yıl dönümünde Ankara’da anıldı.

Andrey Karlov için görev yaptığı Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde anma töreni düzenlendi. Tören, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Alexei Erkhov ve AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı Ahmet Berat Çonkar’ın Andrey Karlov’un büstüne çelenk ve karanfiller sunumu ile başladı. Ardından katılımcılar büste karanfil bıraktı. Büyükelçilik içerisinde düzenlenen program Karlov için saygı duruşu ile başladı ve ardından iki ülkenin milli marşları okundu.

Burada konuşan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Alexei Erkhov, “Karlov’u unutmayan Türk dostlarına teşekkür ediyorum. Karlov’un aramızdan ayrılmasına bir yıl oldu, hala onu hatırlıyoruz. Mükemmel bir kişiliği vardı” dedi.

Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı, İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar ise yaşanan olayın gün yüzüne çıkana kadar incelemenin devam edeceğini söyleyerek, “Sayın büyükelçinin yarım kalan hedeflerinin tamamlanması için hepimize görev düşüyor. Yapılacak olan en önemli vazife, ülkelerimiz arasındaki ilişkilere katkıda bulunmak. Bu yöndeki gerekli siyasi irade en üst seviyede mevcut durumda” diye konuştu.

​Siyasilerden, Diplomatlardan, STK’lardan ve Basın Yayın Kuruluşlarından çok sayıda davetlinin iştirak ettiği program, Devlet Sanatçısı İdil Biret’in piyano resitali ile sona erdi.

Çonkar’ın anma programında yaptığı konuşmanın tam metni aşağıdadır.

 

Sayın Büyükelçi,

Kıymetli Konuklar,

Rusya Federasyonu’nun eski Ankara Büyükelçisi Müteveffa Sayın Andrey Karlov’u, menfur bir cinayete kurban gidişinin birinci yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Karlov, Türkiye-Rusya ilişkilerine önemli katkılarda bulunmuş başarılı bir Büyükelçi ve duruşuyla Türk toplumunun da saygısını kazanmış kıymetli bir insandı. Dolayısıyla bu kayıp ortak bir kayıptır.

Bu hain suikastin soruşturulması Rus tarafının da katılımıyla azami dikkatle yürütülmeye devam ediyor. Rus uzmanlar bu hafta Ankara’dalar. Tüm detaylar gün yüzüne çıkarılana kadar incelemeler sürecek.

Sayın Büyükelçi’nin anısı bugün hala bizimle. Başta Rusya’nın Ankara Büyükelçiliğinin bulunduğu sokakta olmak üzere, attığımız adımlarla yaşatılmaya devam ediyor.

Değerli Misafirler,

Bugün Sayın Büyükelçinin yarım kalan hedeflerinin tamamlanması için hepimize görev düşüyor. Yapılacak en önemli şey, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin ilerletilmesine katkıda bulunmaktır. Bu yönde gerekli siyasi irade zaten mevcut. Keza turizmden enerjiye, kültürden inşaata pek çok başlıkta çok önemli işler yapıyoruz. Ama gelinen seviyeyi de yeterli görmüyorum. Biz Rus meslektaşlarımızla birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi doğrultusunda ortak gayretlerimizi sürdürmekte kararlıyız. Bu kararlılığı toplumlarımızın tüm kesimlerinde de görüyoruz.

Bu vesile ülkemiz ile Rusya arasındaki kültürel ve dostluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla kurulan, Başkanlığını müteveffa Karlov’un eşi Sayın Marina Karlova’nın yaptığı ve geçtiğimiz ay Karlov’un büstünün açıl töreni vesilesiyle tanıtım toplantısına iştirak ettiğimiz Andrey Karlov Vakfı’na da tekrar başarı dileklerimizi iletiyoruz. Bu vakıf iki ülke arasında tesis edilen işbirliğinin önemli bir örneğini teşkil ediyor. Ortaya koyulan bu işbirliği ruhu gelecekte de bize ışık tutmaya devam edecek.

Bu duygu ve düşüncelerle Sayın Karlov’u bir kez daha saygıyla anıyorum. Teşekkür ederim.