NATO PA TÜRK GRUBU BAŞKANI YENİDEN AHMET BERAT ÇONKAR


AK Parti İstanbul Milletvekilli Ahmet Berat ÇONKAR, 20.12.2017 Çarşamba günü yapılan seçimde NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığına yeniden seçildi. NATO PA Türk Grubu Üyelerinin katılımıyla Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Faik ÖZTRAK’ın Geçici Başkanlığında gerçekleşen Başkanlık seçiminde dört parti grubunun üyeleri oybirliği ile ÇONKAR’ı yeniden Başkan olarak seçti.

Seçimin tamamlanmasının ardından bir teşekkür konuşması yapan ÇONKAR, iktidar ve muhalefet partilerinin üyelerinin oybirliği ile Başkanlığa seçilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek tüm üyelere ayrı ayrı teşekkür etti.

“Her zaman olduğu gibi ülkemizin Milli Menfaatlerini önceleyerek görevimize devam edeceğiz” diyen ÇONKAR, NATO PA Türk Grubunun iktidar ve muhalefet partilerine ait üyelerinin bugüne kadar başta güvenlik ile ilgili konular olmak üzere Milli menfaatlerimizin söz konusu olduğu durumlarda ortak hareket ederek başarılı ve örnek bir çalışmayı ortaya koyduğunu, bu dayanışmanın ülkemiz lehine neticelerini gördüklerini, NATO PA Türk Grubunda ilk defa görev alacak üyelerin de milli menfaatlerimiz noktasında aynı yaklaşımı sergileyeceklerine yürekten inandığını ifade etti.

ÇONKAR, Başkanlık görevini yürütürken, ülke menfaatine olan her konuda tüm üyelerin katkılarına ve önerilerine açık olacağını ve duyulan güvene layık olmaya çalışacağını belirtti.

Daha önce TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı olarak da yakından takip ettiği Avrupa ülkeleri, ABD ve NATO İttifakı ile ilişkilerin her zamankinden daha ziyade hassas olduğu ve önem arz ettiği içinden geçtiğimiz bu dönemde NATO PA Türk Grubu Başkanlığı görevine seçilmesinin kendisine yüklediği sorumluluğun farkında olduğunu ifade eden ÇONKAR, NATO PA bünyesindeki Komisyonlarda ve Alt Komitelerde görevlendirilen ve NATO PA Bünyesinde idari görevlere seçilen Türk Grubu Üyeleri olarak önümüzdeki dönemde de üzerlerine düşen görevi elbirliği ile en iyi şekilde yerine getireceklerinden şüphesinin olmadığını dile getirdi.

Türk Grubu Üyelerinin taleplerinin de imkânlar ölçüsünde dikkate alınmasıyla hazırlanan Komisyonlardaki görev dağılımının da okunduğu ve görüşüldüğü toplantıda, önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyulan bilgilendirme toplantılarının planlanacağı ÇONKAR tarafından üyelere duyuruldu.

Seçim gündemli toplantı sonunda söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Faik ÖZTRAK, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Oktay VURAL, AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin ÜNAL Ahmet Berat ÇONKAR’ı tebrik ederek, yeni dönemde de ülke menfaatleri için iktidar ve muhalefet üyelerinin aynı uyumlu çalışmayı devam ettirmesinin önemine değindiler. Tüm komiteler bazında süreçlere aktif katılımın da önemli olduğunu vurgulayan üyeler, Ahmet Berat ÇONKAR’ın da NATO PA Türk Grubunun uyumlu çalışması noktasındaki gayretlerine teşekkür ettiler.