ÇONKAR, NATO PA TOPLANTISINDA SURİYE RAPORUNU SUNDU


99’uncu Rose Roth Semineri ile NATO PA Akdeniz ve Ortadoğu Özel Grubu (GSM) ortak toplantısı 12-14 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisinin evsahipliğinde Antalya’da gerçekleştirildi. NATO PA Türk Delegasyonu Başkanvekili Ahmet Berat Çonkar’ın da hazır bulunduğu toplantıya TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop,

29 ülkeden 82 parlamenter, uluslararası kuruluşların temsilcileri ve ilgili ülkelerin diplomatları katıldı. Ayrıca, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Kasapoğlu ve NATO PA Başkan Yardımcısı ve Türk Delegasyonu Başkanı Sayın Osman Aşkın Bak da toplantıda katılımcılara hitap edildi. İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, GSM Raportörü sıfatıyla  “Suriye’deki Güncel Durum” başlıklı raporunu sundu.

Üç gün boyunca, Suriye’deki durum, Orta Asya ve Afganistan’daki gelişmeler, mülteciliğin insani ve güvenlik boyutu, Libya ve Sahraaltı Afrika’daki durum, Körfez bölgesinde değişim, Irak’ın güvenliği, Ortadoğu’da Rusya ve Çin’in varlığı, Filistin ihtilafında son gelişmeler gibi konuların görüşüldüğü toplantıların yanısıra 12 Nisan Cuma günü saat 18.30’da katılımcı ülkelerin parlamenterleri, Suriyeli ve Türk çocuklardan oluşan karma takım ile bir futbol maçı yaptı.

Çonkar, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş’ın sunumuyla Filistin-İsrail İhtilafında Son Gelişmeler Panelinde de konuşmacı olarak yerini aldı.