ÇONKAR, RESMİ TEMAS VE GÖRÜŞMELERDE BULUNMAK ÜZERE RUSYA’DA


TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve NATO PA Başkanvekili ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı Ahmet Berat ÇONKAR, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Heyeti ile resmi temas ve görüşmeler yapmak üzere Moskova’ya gitti.

7-10 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek çalışmalara Çonkar’ın yanısıra TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir ve Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin de katılıyor.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin her alanda özenle geliştirilmesinin yakın coğrafyamızın güvenliği, refahı ve istikrarı için büyük önem arzettiğini ifade eden ÇONKAR, resmi programın yanısıra Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı sıfatıyla Türkiye ve Rusya arasındaki beşeri ilişkilerin geliştirilmesine yönelik özel görüşmeler de gerçekleştirdi.

Resmi ziyaret kapsamında, ilk olarak Moskova Büyükelçiliğimiz ikametgahında, Türk işadamları ve Türk toplumu temsilcileriyle biraraya gelen heyet çok faydalı olan görüş alışverişinde bulundu.

Ziyaret kapsamında, Rusya Federasyonu Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Toplumsal Forum’un önceki Başkanı Konstantin Kosaçev ve Heyeti ile resmi temaslar gerçekleştirildi.

Ayrıca Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Leonid Slutsky ve Duma Milletvekilleri Heyeti ile de resmi görüşmeler yapıldı. İkili ve bölgesel pek çok mesele ele alındı.

Cuma günü Türkiye’mizin desteğiyle inşa edilen Moskova Merkez Camii’ni de ziyaret eden ÇONKAR, Cuma Namazı sonrası Rusya Müslümanları’nın Baş Müftüsü Ravil Gaynutdin ile özel bir görüşme gerçekleştirdi ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Dini Kurumlar Arası İşbirliği Komitesinin çalışmalarını değerlendirdi.

Toplumsal Forum bünyesindeki 10 Komiteden birisi olan Dini Kurumlar Arasındaki İşbirliği Komitesinin çalışmalarının da diğer komiteler gibi, 2 Kasım’da Antalya’da ev sahipliğimizde gerçekleştirilen Türk-Rus Toplumsal Forumu 4. Toplantısında detaylı olarak ele alındığını ifade eden ÇONKAR, 2019 yılında Türkiye ve Rusya’da gerçekleştirilecek Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı etkinliklerinde anılan komitenin faaliyetlerinin artırılması üzerinde Ravil Gaynuttin ile yararlı bir görüşme yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığımız ile Rusya Federasyonu Baş Müftülüğü arasında Müslüman vatandaşlarımızı, soydaşlarımızı ve dindaşlarımızı ilgilendiren çok yakın bir ilişki ağı olduğunu ifade eden ÇONKAR, bu noktada birçok hususun da ele alındığını dile getirdi.

Dışişleri Komisyonu heyeti çalışmalarını tamamlayarak 10 Kasım’da Türkiye’ye dönecek.