TÜRK-RUS TOPLUMSAL FORUMU 4. TOPLANTISI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun 4. Toplantısı, Antalya’da Rixos Downtown Otel’de gerçekleştirildi.  Toplantıya Toplumsal Forum Türk Kanadı Eş Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, Toplumsal Forum Rus Kanadı Eş Başkanı Eleonora Valentinovna Mitrofanova, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov, Forum Genel Sekreterleri Emekli Büyükelçi Ender Arat ve Sergey Markov  ve Forumun her iki kanattaki Komite Başkanları katıldı.

Türk Kanadında yer alan Tarih Komitesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Eğitim ve Bilim Komitesi Başkanı ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Müzelerarası İşbirliği Komitesi Başkanı Dr. Nazan Ölçer, Kültür Sanat Komitesi Başkanı ve İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Bölgesel İşbirliği Komitesi Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Spor Komitesi Başkanı Hasan Arat, İş Ortamı Komitesi Başkanı Ahmet Melih Özkan, Dini Kurumlar Arası İşbirliği Komitesi Başkanı Ömer Faruk Savuran, Medya Komitesi Başkan Temsilcisi Özgür Tomakin ve Turizm Komitesi Başkan Temsilcisi Ali Bilir çalışma alanlarına yönelik çalışmalarını ve ileriye yönelik planlamalarını ve kanaatlerini içeren birer konuşma yaptılar.

Türkiye ve Rusya arasındaki beşeri ilişkilerin her alanına dair detaylı değerlendirmelerin Türk ve Rus Komite Başkanlarınca dile getirildiği yoğun çalışmalara katılım yüksek oldu.

Türk ve Rus Basının da yoğun ilgi gösterdiği çalışmalarda Türk Kanadı Eş Başkanı Ahmet Berat Çonkar’ın yaptığı konuşmanın metni aşağıdadır.

Türk-Rus Toplumsal Forumunun Saygıdeğer Eş Başkanı

Saygıdeğer Üyelerimiz, Kıymetli Misafirler,

 

Sözlerime başlarken, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle, Eş Başkan Sayın Mitrofanova başta olmak üzere tüm Rusyalı misafirlerimize Türkiye’ye ve pek de yabancısı olmadıkları güzel Antalya şehrimize hoşgeldiniz demek istiyorum. Toplumsal Forumun 4. Toplantısını ülkelerimiz arasında önemli bir merkez olan Antalya’da ikinci kez gerçekleştiriyor olmaktan ayrı bir mutluluk duyuyoruz.

Forumumuzun Rus kanadına yeni atanan bazı alt-komite başkanları toplantımıza ilk kez katılıyorlar. Kendilerini tebrik ediyorum.

Yine, Rus tarafının çok geniş bir heyetle Türkiye’ye gelmiş olmasını, ülkelerimiz arasındaki kültürel ve beşeri ilişkilerin geliştirilmesine atfedilen önemin bir göstergesi olarak görüyor ve bundan büyük memnuniyet duyduğumuzu sözlerimin başında belirtmek istiyorum.

Kıymetli Misafirler,

Aslında Toplumsal Forumun 4. Toplantısını 31 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da yapmayı planlamıştık. Ancak Sayın Eş Başkanın göreve yeni atanmış olması sebebiyle, anılan tarihte bir tanışma ve istişare toplantısını gerçekleştirdik. Türk Kanadı Komite Başkanlarımızın tamamına yakınının katılımıyla gerçekleşen buluşmada, Sayın Eş Başkan ve beraberindeki heyet ile birçok konuyu ele aldık.

Saygıdeğer Üyelerimiz, Kıymetli Misafirler,

Toplumsal Forumun amacı, iki ülke halkları ve sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek, verimli bir diyalog ortamı sağlamaktır. Form bünyesindeki 10 adet komitemiz, ülkelerimizin çok kıymetli isimlerince temsil edilmekte ve Türkiye-Rusya ilişkilerine her alanda katkılar sunma gayreti içerisindedir. Bugün bu toplantımıza ev sahipliği yapan Antalya Büyükşehir Belediyemizin Kıymetli Başkanı Menderes Türel Bey, aynı zamanda Toplumsal Forum’un Bölgesel İşbirliği Komitesi Başkanıdır.

İnanıyoruz ki; halklarımız arasındaki ilişkilerin gelişmesi, iki ülke arasındaki bağları daha da sağlam ve kalıcı temeller üzerine oturtacaktır. Her iki ülke kültürlerinin karşılıklı olarak halklarımıza daha fazla ölçüde sunulması, halklarımız arasındaki sevgi, saygı ve dostluğu güçlendirecektir.

Ekim 2014’ten bugüne Eşbaşkanlığını yürüttüğüm Toplumsal Forum tecrübeme dayanarak söylüyorum; iki ülke halkları arasındaki işbirliğini artıracak, toplumlarımızı birbirine yaklaştıracak en önemli zemin Toplumsal Forum’dur.

Sayın Eş Başkan,

Kıymetli Misafirlerimiz,

Avrasya coğrafyasında yer alan büyük medeniyetler kurmuş iki önemli ülkenin temsilcileri olarak bir aradayız. Halklarımızı ve dolayısıyla ülkelerimizi yakınlaştıran “komşuluk ilişkisi” ne sahibiz.

Hem Türk hem Rus kültüründe “komşuluk hukuku”nun özel bir önemi var. Bizdeki “ev alma komşu al” atasözü gibi, sizde de “yakın komşu, uzak akrabadan iyidir” sözü bulunuyor. Türkiye ve Rusya’nın, özellikle son 15-20 yılda bu “komşuluk hukuku”nun gereğini daha etkili ve verimli bir şekilde hayata geçirdiğine inanıyorum.

İkili ilişkilerimizin seviyesi ve çeşitliliği hepinizin malumu. Ekonomi ve ticaretten enerjiye, eğitimden kültür ve sanata yayılan geniş bir yelpazede işbirliğimiz var. Akkuyu gibi, TürkAkım gibi büyük projeler yürütüyoruz.

Türkiye’yle Rusya arasında muhtelif konularda görüş ayrılıkları da var, ancak gelinen noktada, ortak paydalara odaklanma, anlaşılamayan hususları ise yapıcı diyalog yoluyla ele alma gayreti mevcut.

Ülkelerimizin işbirliğinin, bölgesel ve zaman zaman küresel istikrar ve barış için ne anlama geldiğini görüyoruz. Bunun son ve güzel örneklerden biri Soçi’de liderlerimizin vardığı anlaşma sonucu Suriye’deki pek çok masum insanın yaşamlarının kurtarılmış olmasıdır. Bu amaca matuf olarak geçtiğimiz Cumartesi günü Devlet Başkanlarımız Sayın Erdoğan ve Sayın Putin İstanbul’da bir kez daha biraraya gelmişlerdir.

Değerli Konuklar,

Toplumsal Forum olarak, çok boyutlu Türk-Rus ilişkilerine sahip çıkmalı, işbirliğini ve karşılıklı anlayışı geliştirmeli, ilişkilerimizi sabotajlara ve muhtemel yol kazalarına karşı daha dirençli hale getirmeliyiz. Liderlerimiz bu gerçeğin farkında. Bizler de Türkiye-Rusya ilişkilerinin insanımıza dokunabilmesini ve halklarımız nezdinde değerli olmasını temin etmeliyiz. Komitelerimizin çalışma alanları bu anlamda çok önemli bir zemin.

Ancak, açık konuşmak gerekirse, Toplumsal Forum’un şimdiye kadar bu işlevi tam anlamıyla yerine getirdiğini söylememiz zor. Liderlerimizin ilişkilerin ileri götürülmesi yönündeki güçlü siyasi iradesini ve halklarımızın bu doğrultudaki kuvvetli arzusunu dikkate alarak geleceğe odaklanmamız gerekiyor.

Değerli Misafirlerimiz,

Toplumsal Forumu olarak 9 Mart 2017 tarihinde Moskova’da gerçekleştirdiğimiz 3. Toplantımızdan önce de sonrasında da bazı komitelerimiz amaçlarımız doğrultusunda çok güzel faaliyetler icra ettiler. 3. Toplantımızdan bugüne kadar gerçekleştirilen bazı faaliyetlerden Komite Başkanlarımız zannediyorum söz aldıklarında bahsedecekler.

Başlıklar olarak arz etmem gerekirse, bu çerçevede:

Eğitim ve Bilim Komitemizin Başkanı ve 4 Büyük Üniversitemizin Rektörü ile Forum Genel Sekreterimiz Moskova ziyaretinde bulundular ve bir dizi etkinlik gerçekleştirdiler.

Tarih Komitesi Başkanımız Sayın İlber Ortaylı Moskova’da birçok programa konuşmacı olarak katıldı.

 Genel Sekreterimiz Sayın Ender ARAT İstanbul ve Antalya’da iki ülke halklarının dostluğunu ortaya koyan bir Sergi açtı.

Turizm Komitemiz, Rus Turizm Birliği ATA ile bir konferans gerçekleştirdi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile ATA arasında bir İşbirliği Anlaşması imzalandı.

 Bölgesel İşbirliği Komitemiz, Rusya’nın farklı şehirlerindeki birçok “Şehir Kutlamaları” ve “Kültür etkinliklerinde” hazır bulundu ve katkılar sundu.

22 Mart tarihinde Demre ilçemizde, Bölgesel İşbirliği Komite Başkanımız Menderes Türel Beyin ev sahipliğinde, Karlov Vakfı ile Andrey Karlov anısına ortak bir program gerçekleştirildi.

31 Mart tarihinde Eş Başkan Sayın Mitrofanova ve beraberindeki heyet ile İstanbul’da tanışma ve genel istişare toplantısı gerçekleştirdik. Hemen akabinde 3 Nisan tarihinde çalışmalarımızı ve geleceğe dair planlamalarımızı Sayın Mitrofanova ile birlikte, huzurlarında Devlet Başkanlarımız Sayın Putin ve Sayın Erdoğan’a arz ettik.

Bilahere 26 Nisan tarihinde, Toplumsal Forum Eşbaşkanlığımızın da katılım ve katkılarıyla, Uluslararası İşbirliği Platformu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımızın ev sahipliğinde “Yükselen Avrasya’da Türkiye-Rusya İlişkilerinin Geleceği” ni konuştuk. Bu toplantıda Türk ve Rus İşadamları biraraya geldi.

Bir başka faaliyet olarak 9-13 Ekim tarihlerinde Türkiye’den, 25-35 yaş arası yaklaşık 30 kadar genç gazeteci arkadaşımız Moskova’yı ziyaret etti. Rus Kanadının ev sahipliğinde gerçekleşen bu çok önemli projenin hayata geçmesi noktasında Eş Başkan Sayın Mitrofanova ve Genel Sekreter Sayın Markov’un ne kadar emek harcadığını biliyorum. Medya Komitesi Başkanımızın beraberindeki heyette yer alan arkadaşlarımızdan bazıları ile Türkiye’ye dönüşleri sonrasında konuştuk. Hepsi hazırlanmış olan bu programdan çok memnun kalmış. Sertifika törenine katılarak, genç arkadaşlarımıza sertifikalarını bizzat takdim etme inceliğini gösteren Sayın Mitrofanova’ya huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Sayın Markov ve çalışma arkadaşlarına da özel teşekkürlerimi iletiyorum.

Önümüzdeki dönemde Rus Basın Mensupları için benzer bir programın Türkiye’de düzenlenmesi konusunu da ajandamıza kaydettik. 

Son olarak Müzecilik Komitesi Başkanımız Dr. Nazan Ölçer’e huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Malumlarınızdır Komite Başkanımız Toplumsal Forum faaliyetleri kapsamında ve 2019 Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı etkinlikleri çerçevesinde, 2 yıldır hazırlıklarını yürüttüğü “Rus Avangardı” Sergisini 17 Ekim tarihinde hayata geçirdi.

Temennimiz, Toplumsal Forum’un bütün komiteler bazında her alanda bir an önce daha etkin ve işler hale getirilmesi, önümüzdeki dönemde daha aktif çalışmalar yapmasıdır. Sayın Mitrofanova’nın göreve başlamasıyla bu sürecin hızlandığı kanaatimizi bir kez de huzurlarınızda ifade etmek isterim.

Değerli Misafirler,

Sözlerimi tamamlamadan Sayın Eş Başkan ile bu sabah yaptığımız başbaşa görüşmede de gündeme gelen birkaç hususu Komite Başkanlarımızın ve katılımcılarımızın huzurda da ifade etmek isterim.

Malumlarınız, Toplumsal Forumun esas oyuncuları, alanlarında her biri tam yetkili birer uzman olan Komitelerimiz ve Komite Başkanlarımızdır. Eşbaşkanlar ve Genel Sekreterler olarak bizlerin görevi, Komitelerin çalışmalarına yardımcı olmak, faaliyetlerinin en etkili şekilde gerçekleştirilmesine katkılarda bulunmak ve karşılaşacakları sorunların giderilmesini sağlamaktır. Dolayısıyla komitelerimizin temsilcileri ne kadar sık bir araya gelir, değişik projeler üzerinde çalışmalar yürütürlerse, Toplumsal Forum o kadar amacına ulaşmış olacaktır.

Kasım 2014’te Toplumsal Forum Türk ve Rus Kanadı Komitelerimizin ve Eşbaşkanlıklarının ortak kararı olan bir planlama vardı; Ülkeler arasında belirli aralıklarla “Kültür ve Turizm Yılı anlaşmalarının imzalanması”. Bu önerimizin ve projemizin hayata geçmesinden duyduğum memnuniyeti huzurlarınızda ifade etmek isterim.

“2019 Türkiye ve Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı İlanı” Toplumsal Forumun ortaya koyabileceği etkiye önemli bir örnektir.

Kültür ve Turizm Bakanlıklarımızın eşgüdümünde yürütülen bu çalışmalar kapsamında, 2019 yılı iki ülke kültür ve sanatının birbirine dolu dolu sunulduğu bir yıl olacak ve Toplumsal Forumun misyonu doğrultusunda önemli mesafe katedilecektir.

Son bir husus olarak, ikili ilişkilerimizin seyrine uygun olarak, ülkelerimiz arasında yeniden vizesiz seyahat rejimine dönülmesinin gerekliliğini de dile getirmek isterim. Bu çerçevede bazı çalışmaların yürütüldüğünü biliyoruz. Umarım bu durum biran önce arzu ettiğimiz şekilde sonuçlanır. 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm katılımcıları bir kez daha saygıyla selamlıyor, çalışmalarımızın verimli geçmesini diliyorum. Toplantımıza ev sahipliği yaparak büyük destek veren Antalya Büyükşehir Belediyemizin Saygıdeğer Başkanı Menderes Türel’e ve çalışma arkadaşlarına, yine katkısını esirgemeyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Sayın Firuz Bağlıkaya’ya ve kendi çalışma arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum.